Logo BRANA Škola sebeobrany MS-1 Praha Nejlepší sebeobrana pro praxi – racionální a účinná
Proč MS-1
Kurz
Více info
Píší o nás
Střípky

Základní kurz sebeobrany MS-1

Náš kurz začíná od úplných základů. Účelem základního kurzu je jednak získání praktického minima racionální sebeobrany, jednak příprava cvičenců k náročnějším formám výcviku.

NÁBOR PRO SEZÓNU 2023/24
proběhne 18. a 25. října
Náborový leták

Cvičíme v tělocvičně ZŠ na Strossmayerově náměstí 990/4, Praha 7, 3 minuty pěšky od metra "C" Vltavská nebo přímo tram "Strossmayerovo náměstí", GPS: N 50°05.942', E 014°26.076'

Cvičí se ve středu 18-20h. Platí se příspěvek 1.200 Kč na tři měsíce dopředu (studenti jen 800 Kč). Náborová lekce je zdarma.

Tři bojovníci

Přijímáme pouze muže nad 15 let. Pokud máte zájem začít cvičit, přijďte na trénink nebo nám napište na adresu:

Náplň základního kurzu

Bez pomoci kvalifikovaného trenéra se účinnou sebeobranu prakticky nikdo nenaučí. Sám se žák zpravidla nenaučí ani rovně stát, natož pořádně udeřit. Výcvik začátečníků v základním kurzu je zaměřen na

• rozvoj tělesné zdatnosti (síly, vytrvalosti, pružnosti a odolnosti),
  • vybrané technické akce sebeobrany,
  • nezbytné minimum z taktiky a produkce situací.

Nic nepředpokládáme, pouze zájem nacvičit rozumné dovednosti a pravidelnou docházku na trénink. Úspěšný průchod základním kurzem je také podmínkou vstupu do hlavního oddílu sebeobrany MS-1.

Vlastní cvičení je při každém tréninku doprovázeno krátkým výkladem, který je spojen s názornými ukázkami. Začátečníci jsou prakticky uvedeni do problematiky produkce a řešení sebeobranných situací, takže získávají celkový přehled o hlavních technických a taktických aspektech sebeobrany MS-1. Postupně se probírají následující témata:

Racionální přístup k sebeobraně

• Vymezení sebeobranných situací. Sebeobrana versus sport.
  • Použití násilí a jeho důsledky. Násilí nespravedlivé a spravedlivé.
  • Racionalita a účelnost jako fundamentální a univerzální princip řešení jak bojových, tak výcvikových situací.
  • Pěstění a udržování tělesné a duševní kondice.
Kop stranou

Technické akce

• Tvrdý úder v sebeobraně MS-1 a jeho účinnost. Údery zbraní, pomocným předmětem, nebo částí těla.
  • Základní principy porazů.
  • Páky a hlavní problémy při jejich nasazování.

Základy taktiky

• Význam vzdálenosti bojujících. Trvání rychlých bojových akcí a reakční doby.
  • Přepad a střetný boj. Zkažené situace.
  • Taktické aspekty použití zbraní. Taktické nadprvky.
  • Zajištění vlastního bezpečí a účinnosti útoku pomocí taktických prvků.
  • Taktické schéma sebeobrany MS-1. Hyperekvivalentní situace.
  • Reagování v boji. Identifikační vzory a funkční informační matrice v mysli bojujících.

Základy produkce situací

• Postuláty sebeobrany MS-1 a jejich důsledky. Požadavek nezávislosti na rušivých vlivech.
  • Produkce bojových situací, etické a právní aspekty sebeobrany.
  • Psychická odolnost. Destruktivní vliv emocí a instinktivních reakcí.
Horizontální oddělovač textu

Jakmile někdo projde základním kurzem sebeobrany MS-1 a dobře prakticky zvládne probranou látku, jeho schopnost účinného a racionálního jednání v bojových nebo potenciálně bojových situacích prudce vzroste. Z úplného laika se totiž stane člověk, který

• ví, jak je důležité vyhnout se situacím nebezpečným či neřešitelným,
  • má praktické znalosti o tom, co je účelné v bojových situacích dělat,
  • získal účinné dovednosti, které umožňují alespoň nepříliš náročné bojové situace úspěšně vyřešit.

Přesto základní kurz nemůže svým žákům nabídnout nic víc než jen základy sebeobrany. Absolvent základního kurzu by proto neměl své schopnosti příliš přeceňovat. Boj o život nikdy není jednoduchý. Sebeobrana MS-1 nenabízí žádná řešení snadná, instantní nebo laciná. Takové recepty, v jiných školách „sebeobrany“ často doporučované, jsou totiž iluze. Lacino lze získat jen laciné. Důsledkem iluzí o sebeobraně však může být ztráta zdraví, nebo i života.